http://mawayoui.wordpress.com/
Několik "nej" o mořích
Nejteplejší ?
je v Perském zálivu. V letních měsících dosahuje teplota až 36°.
Nejpodivnější ?
je Mrtvé moře. Nadmořská výška tohoto moře je -408 metrů. Nejníže položené místo na světě.
Nejslanější ?
je Mrtvé moře. Salinita je kolem 30%
Nejslavnější ?
je opět Mrtvé moře. Slavné je díky léčebným účinkům i biblickým příběhům.
Nejšpinavější ?
je Černé moře. Průzkum prokázal 20 tun odpadních látek na 1 km2 uprostřed moře. Při pobřeží je však voda poměrně čistá.
Nejčistější ?
je Weddellovo moře poblíž Antarktidy. Viditelnost je až 80 metrů.
Nejnebezpečnější ?
je Malajská úžina. Neslavně známá novodobými piráty. Statistika říká, že dochází zhruba ke stu přepadení ročně, často i s následkem smrti pasažérů přepadených lodí.
Nejsmutnější ?
je Aralské moře (jezero). Nešetrnými zásahy lidí kvůli zavlažovacím systémům pro okolní krajinu, velmi rychle vysychá. Hladina už klesla o polovinu a tento trend stále pokračuje. Přitom postupně vymírá celá řada živočichů. Je to zřejmě největší ekokatastrofa na světě.
Nejhlubší ?
je Mariánský příkop v Tichém oceánu. V roce 1957 naměřila sovětská výzkumná loď 11 034 m. Novější výzkum japonské lodi z roku 1984 naměřil 10 034 metrů. Při zjišťování hloubky jsem narazil ještě na jiný počet metrů!?
Loděnka hlubinná
Patří mezi hlavonožce, čeleď loděnkovití, příbuzný chobotnicím a sépiím. Loděnky jsou bizarní hlavonožci prehistorického vzhledu. Jsou nejprimitivnější zástupci celé třídy (hlavonožci), kteří jen s malými změnami přežili od druhohor až po dnešek a svým vzhledem silně připomínají amonity. Kolem ústního otvoru mají loděnky až 90 krátkých ramen, zatímco ostatní žijící hlavonožci jich mají 8 – 10. Loděnky mají jako jediní vyvinutou vnější schránku, vylučovanou pláštěm. Avšak stavbou schránky se dost liší od ostatních měkkýšů. Ulita loděnek je rozdělena příčnými přepážkami na 33 až 36 komůrek, které slouží jako hydrostatický orgán. Kromě obytné komory, kde se nachází živočich, slouží ostatní komůrky ulity jako tlakové komory, umožňující hlavonožcům vertikální pohyb. Komůrky jsou naplněny plynem a tekutinou a spojeny sifonem. Změny v množství tekutiny jim pak umožňují měnit hloubku ponoru. Žijí pelagicky (volně na širém moři) až do hloubky 500 metrů. Živí se korýši a malými rybkami. Její schránka je vyhledávaným objektem nejen mezi sběrateli, ale často se vyskytuje v domácnostech jako dekorace. Největší známá ulita měří 253 mm.
Poslala beautiful angel
Ostnokožci
Zkusím vám popsat každou zvlášť.To myslím bude lepší a pochopitelnější. Jinak na začátek ti co neví co vlastně ostnokožci jsou tak jsou to hvězdice, ježovky, lilijice a sumýši jinak zvaní i jako mořské okurky. Hvězdice Ty jsou snad nejznámější z ostnokožců. Hvězdice tak ty mají 5-více uspořádaných ramen. Jejich potravou jsou převážně mlži. A teď taková zajímavost. Hvězdice žijí dá se říct v jiné časové sféře. I když to vypadá, že se nepohnou ani o centimetr oni spolu zápasí, komunikují spolu a také u nich platí když vlastně najdou nějakého mlže nejrychlejší nebo největší ho získává. Jak to víme? Jednou šel potápěč a vzal s sebou kameru. Točil dlouho hvězdice. Několikrát a jednou si to pustil doma. Viděl že se tam něco děje ale je to moc pomalé. Proto film zrychlil a najednou uviděl svět hvězdic. Další zajímavosti hvězdic jsou: Tak myslím, že jsem vám to nějak vysvětlila. Čerpala jsem z učebnice biologie, z jednoho videa a taky od mého učitele biologie. Článok napísala Shanie
http://mawayoui.wordpress.com/